A tanácsadási tevékenységem elsősorban a vevőoldali problémák megoldására fókuszál. Ebbe beletartozik üzleti folyamatok elemezése és újratervezése is és az ERP beruházásokhoz szükséges olyan előszervezés is, amelyet az ERP beszállítók sohasem csinálnak meg. Gondolok itt a raktárak újraszervezésére vagy a termelésszervezésre. Ennek a ma már ritkának számító Számítógépes tervezési, szervezési és gyártási Műegyetemi diplomám az alapja.
A projekteket általában előadásokkal kezdem, de több területhez nyomtatott anyagaim is vannak.
Erre példa a kézműves gyártás egészen részletes leírása is.
Tartalom
Áttekintés – 2
Értékesítés – 4
Szállítási határidő – 6
Gyártás raktárra – 6
Konstrukciós tervezés – 6
PIM (Product Information Management) – 8
Termékazonosítás – 8
Internetes értékesítés – 9
B2C – 10
B2B – 10
B2C szolgáltatás – 11
Önkorlátozás szükségessége – 11
Kiszállítás – 12
Kompromisszumok – 12
Gyártási programok – 12
Középtávú árbevétel-beszerzés tervezés – 12
Durva-program 13
Expressz megrendelés – 15
A program listázása, törlése és módosítása – 16
Optimalizálás – 16
Foglalás – 16
Finom-program – 16
Termeléslogisztika – 19
Gyártási tárolóhelyek – 19
Címkék nyomtatása – 21
Operatív-program – 21
Használt fogalmak – 21
Saját gyártású alkatrész – 24
Gyártási szál – 24
A kézműves gyártás az ipari termelés egyik érdekes területe, amely termelési értéke a néhány milliós árbevételtől a több milliárdig is terjedhet. Egyrészt azért érdemel kiemelt figyelmet, mert nálunk gyakori gyártási forma, másrészt a hagyományosnál sokkal bonyolultabb termelési eljárás. Miután a legtöbb ERP rendszer ilyen gyártási megoldással nem rendelkezik, ezért az ERP választásnál vagy egy nem ide készült programot próbálunk ráhúzni a feladatra vagy egyedi fejlesztésben kell gondolkodnunk.
Kézműves gyártással sok területen találkozunk. Csak néhány érdekesség, amely nem a kosárfonás kategóriájába tartozik: papírtáskák készítése, kegytárgy-gyártás, légtechnikai eszközök gyártása, bizonyos bútorok gyártása, irodaszék-gyártás, de említhetném a Lamborghinit vagy a páncélozott Mercedest is.
A kézműves gyártás digitalizálásába könnyű belebukni, ezért az ERP választás előtt érdemes átgondolni magát a feladatot.
Kézműves vagy manufakturális gyártásról akkor beszélünk, amikor a termelés egy vagy több meghatározó lépését kézzel végzik a munkatársak. Ez nem azt jelenti, hogy gép vagy szerszámhasználat nincs is, de azt igen, hogy a kézi művelet dominál a gyártásban.
A kézműves gyártásnak az iparosodott világunkban is megvan a helye, sőt nem egy helyen a sorozatgyártásnál lényegesen magasabb minőségű termékek előállításra is képes. A nagy értéket létrehozó iparművészeti termékek előállítása mellett Magyarországon az alacsony munkaerő-költségek miatt a konvencionális minőség előállítására is gyakran használnak kézműves gyártást.
A kézműves gyártásnak van néhány sajátossága.
Az értékesítés és a gyártás területén speciális üzleti folyamatokat igényel, ennek megfelelően a működéshez is számos olyan adatra van szükség, amit a hagyományos gyártás és értékesítés nem tartalmaz.
A kézműves gyártás lényege, hogy a műveletek közötti átállás rövid, ezért legnagyobb erőssége, hogy kifejezetten alkalmas a termékvariációk gyártására. Az ehhez szükséges konstrukciós tervezést és gyártást viszont csak az ERP rendszerek töredéke támogatja. Ne is számítsunk arra, hogy egy hagyományos rendszerből paraméterezésével kialakítható egy jó konstrukciós rendszer.
A kézműves + konstrukciós gyártás a vállalatirányítás több egységét is érinti.
Ezek legfontosabbika az
Az anyagot a rendszer-felméréseknél és a gyártás újratervezésnél használjuk projektindító eszközként.
Hasonló anyagok: