A termelés egy valóságos folyamat, egy SAP, egy Microsoft Navision, Dynamics NAV, Dynamics 365, Axapta vagy egy Revolution Deep vagy az I4s vállalatirányítási rendszer csak modellezi a termelést, a valóságot és az informatikai modellt pedig össze kel csiszolni. Bizony a termelésirányítás esetén a modellt is változtatni kell, mert mégse szabhatjuk át a gomb miatt a kabátot. Ahhoz, hogy reális igénnyel tudjunk fellépni, tisztában kell lenni az alapfogalmakkal, a saját működésünkkel, szükség van a rendszerszemléletre és a máshol alkalmazott megoldások ismeretére is.
Ha egy törvényekkel és stabil szokásokkal szabályozott könyvelési modul használhatatlannak bizonyúl a KKV szektorban, akkor abban biztosak lehetünk, hogy a hiba a könyvelőkben van. Ez nem igaz a termelésirányítása. A termelésirányítási modellek nem paraméterezhetők át egymásba, a hibás választás nem javítható ki.
Termelési rendszer három nagy dimenziója a PUSH-PULL, BATCH-SARZS-LOT, ALKATRÉSZ-DAISY CHAIN gyártási mód. Ezeknek a gyártási módoknak van közös részük, azaz vannak olyan részfolyamatok amelyek megegyeznek. Egy „mindenre jó”, általános termelésirányítási rendszer csak ezeket a folyamatokat tartalmazza és az eljárások igazi sajátossága hiányzik a rendszerből. Amikor egy bevezető két hét alatt felméri a gyártás folyamatát, akkor azt állapítja meg, hogy a valódi folyamatok mely részeit nem fogják támogatni és mit lehet tenni, hogy valamilyen szinten működőképes maradjon a gyártás.
A gyártás felméréséhez, a követelmények megfogalmazásához együtt kell élni a gyártássall. Ez minimum 3-4 hónap. Ennyi kell ahhoz, hogy fel lehessen mérni a cégkultúrát és az iparkultúrát valamint az innovációs képességet. Ez alapján lehet megállapítani, hogy milyen bonyolultságú rendszer vezethető be, ill. mekkora termelési fegyelem érhető el. Ilyenkor kell észrevenni a hibás, termelést lassító és a minőséget ill. a gazdaságosságot rontó folyamatokat és ezt követően lehet kialakítani a termelés újraszervezés stratégiáját.
Erről a kérdésr egy ~600 oldalas e-könyvet is írtam.
Célom az volt, hogy felhívjam a figyelemet arra a folyamatra, mely során a termelésirányítás áttolódik az informatikusok térfelére. A rendszerek már annyira bonyolultak, hogy termelésirányítás címén jószerével csak információtechnológiáról beszélünk és maga a gyártás kezd háttérbe szorulni.
A könyvben kitekintésként több helyen ábrákkal és leírásokkal is hivatkozok meglévő piaci megoldásokra, ill. részletesen is bemutatok részeket piacvezető és belépő szintű rendszerekből is. Kifejezetten felvállalom az ismereterjesztést, de elmegyünk az egészen konkrét gyártási és tervezési megoldásokig és a napi gyakorlatig is. Magát a termelést társadalmi folyamatnak tekintem, ezért olyan kitekintéseket is találunk, ahol az egyéb társadalmi folyamatokkal való kapcsolódás is megtalálható.
A Digitális termelésirányítás című e-könyv vélhetőleg hiánypótló abból a szempontból is, hogy kifejezetten termelésirányítási oldalról közelíti meg a digitalizálást, de úgy gondolom, hogy a tanulmányt sikerrel forgathatnák az informatikusok is, lehetőséget teremtve arra, hogy elléphessünk a gyártó cégek számára optimálisabb megoldások keresése felé.
A könyv megvásárolható az ERPcsere.hu oldalon és a Google Könyvek, ill. a play.google.com oldalon. Az ERPcsere.hu lapon letölthető a tartalomjegyzék és részleteket is találunk.
Tanulmányrendszer használata
Az ERP konzulensi munkámban saját fejlesztésű Termelésirányítási Tanulmányrendszeremmel lehetőséget tudok biztosítani arra, hogy úgy lehessen kipróbálni a termelésirányítási megoldásokat, összeállítani technológiákat és felmérni a cég fogadó képességét, ill. összegyűjteni az adatokat, hogy nem vásároltunk meg ERP rendszert. A rendszer az adatok összegyűjtésén, a technológiák kialakításán, rögzítésén túlmenően a kísérleti gyártás vezérlésére is alkalmas. Ez pedig nem más, mint a cég bevezetése a digitális világba.
Mindehhez kidolgozott és jól begyakorolt ERP választási technológiám van.
A Digitális termelésirányítás című, ~600 oldalas tanulmányomban pedig mindent leírtam amit egy KKV cégnél tudni kell a termelésirányításról, 249 oldalas Digitális vállalatirányítás című tanulmányomban pedig minden megtalálható, amit az ERP választásról tudni kell.
Együttműködések
Vállalom ERP rendszerek kiválasztását, a termelés újraszervezését, termelésirányítási és ügyviteli rendszer bevezetésének a menedzselését. Mindezt kifejezetten megbízói oldal képviseletével, de együttműködök a beszállítóval is. A feladatot termelésse együttélve túlnyomóan on site módon végzem.
Szép napot
Kupán Károly
Számítógépes tervezési, szervezési és
gyártási mérnök (BME)
Fizikus (ELTE)
Katonatiszt (százados)
Kupan.Karoly@kupan.hu
+36-20 264-75-14
http://ERPcsere.hu
http://BI-Control.hu (archívum)
http://Kupan.hu
LinkedIn (https://www.linkedin.com/in/k%C3%A1roly-kup%C3%A1n/)