Még a hazai középvállalkozásaink sem érik el a negyedét nyugati hasonló méretű cégek termelékenységének, a kisebbek pedig meg sem közelítik azt. Ennek számos oka van, pl. a robotok és korszerű gépek hiánya, a képzetlen munkaerő, és pl. – amiről most beszélni fogunk – a nem specializált termelésirányítási rendszer.
Van néhány annyira általános termelésirányítási rendszer, amely számos iparágat le tud fedni, de ezek túl drágák a legtöbb KKV számára. Van olyan egyedi rendszer, ami csak arra alkalmas, amire fejlesztették. (Vizsgáltam olyan nyomdaiparai rendszert, amelyet még egy másik nyomda számára sem hajlandó testreszabni a fejlesztő). Ha egy ügyviteli rendszert egyedileg kell kifejleszteni vagy jelentős testreszabást igényel az üzembeállítása, akkor valószínűleg a befogadó cég – alacsony innovációs képességre visszavezethető – hibás működésével állunk szembe, de ez nem feltétlenül igaz a termelésirányítására.
A legtöbb helyen olyan termelésirányítási rendszer üzemel, amelyet egy konkrét iparágcsoportra készítettek és ezt szabják testre a beszállítók. Az iparágcsoportot általában az első megrendelő határozta meg (: Ez különösen igaz a magyar fejlesztésű rendszerekre.
A termelésirányítási rendszer kiválasztása, módosítása és üzembeállítása a legnehezebb feladatok egyike, ugyanakkor itt lehet a legnagyobb kárt okozni.
A számítógépes termelésirányítási rendszer kiválasztásánál három alapesetre célszerű készülni:
Ha a meglévő rendszer iparágcsoportja azonos, akkor a követelmény megfogalmazásánál az ERP rendszert és a meglévő gyártást egyidejűleg kell tanulmányozni. Ilyenkor a fő feladat egy olyan alkalmazásgazda biztosítása, aki – együttműködő légkörben – képes a cég szakmai érdekeit képviselni a beszállítóval szemben.
A két utolsó eset lényegében ugyanaz.
Ilyenkor első lépésben fel kell mérni, hogy a fogadó cég mely eljárásai alkalmasak a továbbvitelre, melyek szorulnak fejlesztésre és milyen módszereket, szokásokat kell elvetni.
A következő legfontosabb lépés ennek elfogadtatása. Számolni kell azzal, hogy minél gyorsabb változtatást célzunk meg, annál nagyobb lesz az ellenállás (a hatás ellenhatás törvénye itt is működik). Az ilyen ellenállás hatékony kezelésére viszont – szilárd vezetői elhatározás mellett – jól kidolgozott módszerek vannak.
A felmérést és a javaslat kidolgozását az is nehezíti, hogy még nem alakult ki a közös nyelv. A munkatársaknak nincs termelésirányítási rendszer üzemeltetése terén szerzett tapasztalatuk, de az sem könnyíti meg a helyzetet, ha egy-két munkatárs már dolgozott ilyen szoftverrel. Ez is képes nagymértékben korlátozni a fogadókészséget, és esetenként csak nagy odafigyeléssel lehet leépíteni.
Nehézséget okozhat annak elfogadása/elfogadtatása is, hogy azt a szaktudást, ami mögött esetleg évtizednyi munka van, felülbírálja valaki, aki csak néhány napot vagy hetet foglalkozott a kérdéssel. Pedig ez nem ördögtől való dolog, hiszen azon a szinten, ahol a tanácsadási munka folyik teljesen mindegy, hogy milyen gépen, mit gyárt a cég.
Érdekes feladat a folyamatok minősítése is. Egy tanácsadó nem tudja megmutatni, hogy egy műveletet hogyan kell igazán jól elvégezni, de ez nem is feladata. Viszont az adatok (kölcsönhatások, szórások, hibák, stb.) elemzésével azt teljes biztonságok ki tudja jelenteni, hogy „ez a művelet hibás” és egyáltalán nem számít, hogy a munkatárs évek óta ezt csinálja. A részletek elemzésével még az is megmondható, hogy mi a hiba és meg lehet fogalmazni az elvárásokat, de innen a technológus feladata a megoldás megkeresése.
A munkának ez a része tehát nem szoftverfejlesztési, nem is informatikai rendszerszervezési és tervezési feladat, ez gyártásszervezési kérdés. Általában ezt a támogatást nem biztosítja az ERP beszállítója.
A problémák kezelésére egy teljesen új módszert dolgoztam ki. Ennek lényege egy tanulmányrendszer üzembeállítása, ahol félreértésmentesen meg lehet mutatni, hogy mindazok a folyamatok, amelyek a kézi vezérléssel már működnek, hogyan zajlanak majd az ERP keretei között, hogyan fogalmazzuk meg a műveleteket, hogyan vesszük fel az adatokat, azokat hogyan rögzítjük és ellenőrizzük, ezekből milyen kimutatásokat készítünk, és hogyan vezéreljük majd a termelést.
Ennél a módszernél a megbízót nem – esetleg számára – ismeretlen fogalmak tucatjával bombázzuk, hanem menetközben kérdéseket tud feltenni és ő tud rámutatni, ha valahol hiányzik valami. És mindezt ERP független megoldásban.
Ehhez persze az kell, hogy a tanulmányrendszert összehasonlíthatatlanul hatékonyabban lehessen fejleszteni és módosítani, mint egy ERP rendszert. Ugyanakkor az is kell, hogy kísérleti gyártásra is alkalmas legyen.
Egy ilyen tanulmányrendszer esetén igen egyszerű a követelmények megfogalmazása. Mindössze azt mondjuk: ilyen legyen. Ennyi.
Ezzel a kérdés értelemszerűen inkább anyagi természetűvé válik, hiszen egy üzemszerűen működő tanulmányrendszer mellett azért elég nagy bátorság azt mondani, hogy „ezt nem lehet megcsinálni”.
Persze ezt követően, össze kell egyeztetni az ERP szállító technikai lehetőségeit a cég anyagi lehetőségeivel, mert egyáltalán nem biztos, hogy a kiválasztott vagy meglévő beszállító eszközrendszere alkalmas a követelmény egyszerű implementálására.
Ennek a módszernek van néhány sajátossága.
Ezek persze akár hónapokat is igényelhetnek, de még mindig sokkal olcsóbb, mint belebukni egy ERP rendszerbe.
Egy tipikus ERP beszállító, azonban mindezt sokkal drágábban végzi el. Ennek az az oka, hogy a tanulmányrendszer nem rendelkezik azzal a robusztussággal, ami minimális elvárás az ERP esetében, az alkalmazott szoftvertechnológiai lényegesen egyszerűbb, a rugalmassága pedig nem is hasonlítható egy ERP rendszerhez. Viszont – pont ezekért – nem alkalmas hosszútávú gazdaságos üzemeltetésre.
Összefoglalva: a tanulmányrendszerre alapozott beruházás
A módszert egyedileg és „szemináriumi konstrukcióban” is megtekinthető, ahol egyidejűleg több ERP rendszer is tanulmányozható.
___________________________________________________________________________________________
@Kupán Károly (@2019) v.1.05 Kupan.Karoly@BI-Control.hu